iKULTURISTIKA.sk

Prirodzená podpora vylučovania rastového hormónu

Úvod -> Aktuality

Natural HGH Support
 
Rastový hormón (lat. Somatotropin, angl. Human Growth Hormone, HGH) je veľká peptidová molekula, ktorá pozostáva z reťazca 191 aminokyselín. Produkuje ho predný lalok podmozgovej žľazy (hypofýza), nie však sústavne, ale iba za určitých vonkajších okolností a vo fázovo sa opakujúcom vylučovaní hormónu do krvného obehu. Jeho tvorba je odpoveďou na procesy, ktoré sa v hypofýze odohrávajú. Je zaujímavé, že najväčšie množstvo rastového hormónu sa do krvného obehu dostáva počas hlbokého spánku. Možno práve to je vysvetlením dlhého spánku dojčiat, malých detí a dospievajúcej mládeže. Rastový hormón  organizmus aktívne produkuje približne do 30. roka života a jeho hladina úzko súvisí s vývojovým stupňom organizmu. Napríklad embryo má vysokú hladinu HGH, jeho produkcia sa však v ranom detstve zníži a v období dospievania sa opäť zvýši. Príznakom jeho nedostatku je nízky (trpasličí) vzrast, prebytku zase nadmerné rozmery tela (gigantizmus). Dôsledkom jeho chorobnej nadprodukcie v dospelosti je tzv. akromegália (zväčšenie najmä ucha, nosa, čeľuste, končatín alebo vnútorných orgánov).
 
Biologické účinky HGH sú pre organizmus v jeho rastových a regeneračných fázach nevyhnutné, pretože zvyšujú tvorbu svaloviny, chrupaviek a kostí, odďaľujú ich starnutie a vo významnej miere motivujú rast svalovej sily. HGH je výrazným tvorcom bielkovín a súčasne veľmi účinne štiepi a spaľuje nadbytočné tuky v organizme. Po tridsiatke však prirodzená produkcia rastového hormónu začne klesať a u starých ľudí v niektorých prípadoch vymizne úplne. Je dôležité zdôrazniť, že produkcia rastového hormónu sa významne znižuje aj v stave vyčerpanosti a v stresových situáciách. V súlade so znižovaním hladiny rastového hormónu sa menia aj procesy odohrávajúce sa v organizme, čoho príznakmi môžu byť: zmenšovanie svalovej hmoty, usadzovanie stále väčšieho množstva tuku v rôznych častiach tela, znížená chuť do jedla, slabnutie rôznych druhov imunitnej odpovede tela, nízka efektivita fungovania obličiek. Niektorí výskumníci zastávajú názor, že dopĺňaním rastového hormónu u seniorov by sa možno dali zvrátiť niektoré negatívne procesy staroby.
 
Ak je to tak, prečo potom nezačnú všetci ľudia po tridsiatke jednoducho užívať tabletky s rastovým hormónom? Rastový hormón sa na odporúčanie lekára podáva iba deťom v období rastu a iba tým, u ktorých sa dokázala jeho nízka hladina. Distribuuje sa však vo viacerých krajinách a športovci, najmä kulturisti, neraz zaplatia vysokú daň za jeho potenciálne nebezpečné účinky. O problematike produktov s obsahom syntetického rastového hormónu a o ich dopade na organizmus športovcov sa v odborných kruhoch vášnivo diskutovalo už v roku 1986, keď ich viacero firiem uviedlo na trh. Skúsenosti z posledných rokov hovoria o tom, že syntetický rastový hormón má skutočne veľa nepríjemných vedľajších účinkov a  jeho užívanie má zväčša nekontrolovateľné následky.
 
Podľa popredných výskumníkov a športových lekárov najlepším riešením je, keď športovci, prípadne ľudia v seniorskom veku, svoj organizmus motivujú k tomu, aby vo väčšom množstve produkoval rastový hormón. Ako sa dá organizmus motivovať? Prípravkami vyrobenými z prírodných živín, ktoré podporujú prirodzené vnútorné vylučovanie rastového hormónu. Takéto prípravky neobsahujú syntetický rastový hormón, sú v nich však dôležité živiny na podporu vylučovania rastového hormónu. Sú to aminokyseliny: arginín, ornitín, lyzín, glycín, glumatín a v úlohe sprostredkovateľa kyselina gama-amino-maslová (GABA), ktoré vyvíjajú synergický účinok spolu s vitamínom B6 a C, chelatovaným chrómom, lecitínom a s výťažkom fazule Vitia Faba Major. Aminokyseliny a GABA stimulovaním činnosti hypotalamu a podmozgovej žľazy veľmi dôležitým spôsobom zvyšujú produkciu HGH, starajú sa o jeho uchovávanie a vylučovanie. Na týchto biochemicko-biologických procesoch sa zúčastňuje množstvo hormónov a zlúčenín, kvalifikovaných tiež ako hormóny. Vďaka vitamínom B6 a C sa periférne HGH receptory v cielených tkanivách stávajú citlivými. Chelatovaný chróm a lecitín, okrem množstva známych blahodarných účinkov, znižovaním hladiny cholesterolu stimulujú aj vylučovanie HGH (čím nižšia je hladina cholesterolu, tým intenzívnejšie je vylučovanie HGH). Lecitín okrem toho zvyšuje anabolické účinky HGH a inzulínu, podporuje rast svalov, zvyšuje fyzickú zdatnosť a účinné využitie glykogénu ako pohonnej hmoty pre prácu svalov. Fazuľa Faba podporuje vylučovanie HGH rovnako intenzívne ako somatokrinín, hormón hypotalamu. Uvedené živiny sú účinné aj samostatne, ale fázové vylučovanie HGH umožňujú iba spoločne. Mimoriadne intenzívne zvyšujú vylučovanie rastového hormónu do krvného obehu najmä počas nočného a denného odpočinku. Vďaka ich účinku produkcia sekrécie rastového hormónu (HGH) je najvyššia hodinu a pol po zaspaní.
 
Ako môžu tieto účinné látky pomáhať? S postupujúcim vekom hladina rastového hormónu v organizme klesá. Ak si však svoj jedálny lístok doplníte o aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky, ktoré stimulujú prirodzené vnútorné vylučovanie rastového hormónu, hladina HGH Vaše roky poprie.
 
Spomínané účinné látky vhodným spôsobom motivujú vnútorné vylučovanie prirodzeného rastového hormónu (HGH). Prirodzeným spôsobom vyprodukovaný rastový hormón pôsobí na organizmus bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, má priaznivé účinky a nie je kvalifikovaný ako doping.
 
Čo všetko môžu jednotlivé účinné látky podporiť?
 
  • Môžu pomôcť udržať stav charakteristický pre mladší vek a spomaliť proces starnutia
  • Podporovať spaľovanie tuku, teda aj uvoľňovanie energie
  • Zvyšovať všeobecnú imunitu organizmu (odolnosť voči chorobám)
  • Urýchľovať hojenie rán
  • Podporovať regeneráciu tkanív
  • Posilňovať tkanivá organizmu, aby chrupavky a šľachy zostávali zdravé
  • Stimulovať syntézu bielkovín a prostredníctvom nej i rast svalov, čím zabraňujú úbytku svalového tkaniva
  • Zlepšovať činnosť pečene a obličiek, prispievať tak k zníženiu hladiny čpavku a močoviny v krvi


autor: Ján Moravčík
Späť